Jak zaplanować dzień z małym dzieckiem

Narodziny małego dziecka zawsze powoduje istotne zmiany w codzienności jego rodziców. Swobodne dotąd spędzanie czasu ulega sporym zmianom. Wyjścia do klubów, spotkania ze znajomymi czy nocne imprezy szybko stają pod znakiem zapytania. Minie chwila zanim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz planować, jak powinien wyglądać twój dzień, aby nie zwariować.

Powszechnie znana reguła głosi: śpij, gdy dziecko śpi. Wiele matek ironicznie dodaje do niej: gotuj gdy niemowlę gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie należy jednak wyśmiewać tego powiedzenia. W pierwszych miesiącach po pojawieniu się dziecka to właśnie niemowlak powinien być najistotniejszy. Spróbuj poświęcić mu jak najwięcej swojego czasu. Nie przejmuj się wczorajszymi naczyniami w zlewie czy nieumytą podłogą w łazience. Wszelkie domowe czynności mogą zaczekać. Dziecko jest teraz najważniejsze.
Pogódź się z faktem, że dziecko będzie pragnął spędzać prawie cały dzień z mamą. Musisz zapewnić mu poczucie bliskości. Nie zdziw się, kiedy maluch będzie bez przerwy chciał piersi. W pierwszych tygodniach na świecie maleństwo nie ma jeszcze regularnych odstępów między codziennymi posiłkami. Może więc okazać się, że raz przerwa będzie trwał nawet trzy godziny, a następnie maleństwo będzie wołało o jedzenie co kilka minut.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Naczelną zasadą, jaka powinna rządzić życiem młodej matki jest nieplanowanie dnia. Przy nieustalonym cyklu snu i karmień malucha każdy plan może okazać się niepotrzebny. Jeżeli weźmiesz sobie na głowę za dużo obowiązków, łatwo możesz zirytować się, gdy nie uda ci się ich wykonać. Jeśli znajdziesz trochę czasu, możesz zająć się wykonywaniem domowych obowiązków w trakcie drzemki dziecka. Wtedy poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast bez sensu się denerwować.

Nie denerwuj się, gdy na początku opiekowanie się o pociechę będzie dla ciebie za trudne. Wszystko przychodzi z czasem.